Pogledajte gostovanje Prim. dr sc med. Miroljuba Draškovića u emisiji "Putevi Zdravlja" 03.11.2019.
Lečenje hemoroida
Klasifikacija hemoroida prema stadijumu bolesti
Na osnovu težine tegoba ocenjuje se stadijum bolesti i način lečenja hemoroida. Prema Goligeru hemoroidalna bolest se može podeliti na 4 stadijuma.
Hemoroidi - I stadijum
Hemoroidi su povećani i postoje u analnom kanalu. Po nekada krvare i svrbe a ne mogu se konstatovati bez anoskopskog pregleda. Krvarenje iz anusa je svetlocrveno i najčešće se javlja na kraju stolice, ali se može javiti i u mlazu. Osetljivi su na dodir, a osećaj svraba i peckanja je izraženiji prilikom nužde.
Hemoroidi - II stadijum
Hemoroidi ovog stadijuma su nešto veći, i neposredno nakon stolice ispadnu ispod zupčaste linije, ali se sami vraćaju nakon toga. Ovi hemoroidi takođe krvare, a i za njihovo dijagnostifikovanje je potreban anoskopski pregled anusa. Po nekada se u ovom stadijumu može javiti hronično krvarenje koje može dovesti do anemije.
Bolesnici sa hemoroidima ovog stadijuma se žale na snažne bolove u oblasti anusa, naročito pri hodu i u sedećem položaju. Kod drugog stadijuma oboljenja hemoroidalni čvorovi prolabiraju kada se bolesnik napreže, kao npr. prilikom defekacije.
Hemoroidi - III stadijum
Ovi hemoroidi su još veći, i nakon stolice ili nekog drugog napora češće ispadaju, a po nekad je potrebno vratiti ih rukom jer im treba dosta vremena da bi se vratili sami.
Hemoroidi - IV stadijum
Hemoroidi ovog stadijuma su sve vreme prolabirani tj. napolju, a pokušaji repozicije su obično neuspešni. Ne mogu se manuelno vratiti, stalno vlaže i često krvare, i najčešće su praćeni jakim bolovima.
Lečenje hemoroida - načini i metode lečenja
Kako se hemoroidi leče ?
U zavisnosti od stadijuma razvoja bolesti i samih simptoma lečenje hemoroida može se odvijati lekovima, mastima, sklerozantnom terapijom, postavljanjem ligatura ispod proširene vene kao i hirurški.
Hirurške metode
Hirurško lečenje, ako je dobro indikovano i tehnički dobro urađeno, predstavlja odličan način lečenja. Hirurško lečenje hemoroida, ako je dobro indikovano i tehnički dobro urađeno, predstavlja odličan način lečenja.
Postoje intervencije koje se rade ambulantno i veće hirurške intervencije koje se rade u opštoj anesteziji i zahtevaju duži boravak u bolnici.
Najpoznatiji ambulantni metodi (rade se kod drugog i trećeg stadijuma i imaju za cilj sprečavanje dotoka krvi u hemoroid) su:
- Sklerozacija (davanje injekcije sklerozantnog sredstva u koren hemoroida kojim se izaziva zatvaranje krvnog suda hemoroida koji se smanjuje i iščezava).
I u četvrtom stadijumu rešenje je u sprečavanju dovoda krvi u njega, ali tada postoji i višak sluzokože koji prolabira napolju. U tim situacijama rešenje su do sada bile dve metode:
- Hemoroidektomija (ekscizija, tj. odstranjivanje hemoroidalnog čvora)
- Longo procedura ili staplovana hemoroidektomija, kojom se u bezbednoj regiji uradi cirkularna ekscizija mukoze, te prekine dotok krvi i uradi lifting sluzokože. Ova intervencija se koristi u praksi već petnaestak godina.
A od skoro su kod nas usvojene procedure za trajno rešavanje hemoroida najsavremenijom procedurom:
- THD operacija hemoroida ili punim imenom Transanalna hemoroidalna dearteralizacija, predstavlja revolucionarno medicinsko dostignuće u tretiranju problema vezanim za hemoroide. Reč je o neinvazivnoj metodi (bez hirurških rezova) kojom se trajno rešavaju problemi sa proširenim hemoroidalnim čvorovima. Ovom savremenom metodom se direktno deluje na uzrok nastanka hemoroida, čime se oni trajno rešavaju i uklanjaju.